Mężczyzna sprawdza godzinę na zegarku.

Jak dbać o zegarek?

Jak sprawić, by zegarek wyglądał świetnie i funkcjonował bez zarzutu przez długi czas? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą ci utrzymać zegarek w idealnym stanie i uniknąć kosztownych napraw.

Na początek: przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi.

Jeżeli jesteś posiadaczem zegarka mechanicznego, problem wymiany baterii cię nie dotyczy. Nakręcasz zeWszystko zaczyna się od podstaw, czyli od zapoznania się z zasadami działania i obsługi zegarka. Banał? Niekoniecznie. Nakręcanie, ustawianie godziny i bieżącej daty w mechanicznym czasomierzu nie zawsze jest tak proste i intuicyjne jak ci się wydaje. Co gorsza, nieprawidłowe wykonanie tych czynności może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, w tym zacięcia mechanizmu. Jeżeli do tej pory nie nosiłeś zegarka mechanicznego i nie masz w tym zakresie doświadczenia, w pierwszej kolejności sięgnij po instrukcję obsługi i ściśle trzymaj się wytycznych producenta.

Żeby ustawić zegarek prawidłowo zapoznaj się z intrukcją producenta.

Ustawianie zegarka? Trzymaj się tych zasad.

Zawsze ustawiaj godzinę i datę zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Być może wydaje ci się to oczywiste, ale uwierz mi — nie każdy o tym pamięta.

Datownik ustawiaj, wtedy gdy wskazówka godzinowa znajduje się w dolnej połowie tarczy, czyli mniej więcej między godzinami 3:00 a 9:00. W żadnym wypadku nie rób tego między 21:00 a 2:00 w nocy. Dlaczego jest to takie ważne? Mechanizm zmiany daty zaczyna włączać przekładnię po godzinie 21:00 i odłącza się dopiero około dwie godziny po północy. Próba ustawiania datownika w tym czasie może zakończyć się zacięciem mechanizmu i wyłamaniem elementów koła zębatego. Wówczas nie pozostaje ci nic innego jak wizyta u dobrego zegarmistrza i kosztowna naprawa.

Regularnie nakręcaj lub noś go na nadgarstku.

Aby zegarek mechaniczny zachował optymalną funkcjonalność, musisz regularnie go nakręcać, lub (w przypadku mechanizmów automatycznych) nosić na nadgarstku. Ewentualnie wyposażyć się w rotomat, który będzie nakręcał mechanizm zegarka za Ciebie. Częstotliwość nakręcania zegarka manualnego zależy od rezerwy chodu. W większości przypadków rezerwa chodu zegarka mechanicznego wynosi 35-48 godzin, niekiedy dłużej. Informacje na ten temat znajdziesz oczywiście w instrukcji obsługi.

Istotne jest, aby zegarek nakręcany był regularnie o tej samej porze. Najlepiej wyrób u siebie nawyk robienia tego np. zawsze wieczorem lub po obudzeniu. Modeli z naciągiem automatycznym nie musisz nakręcać, ale noś je regularnie. I jeszcze jedno. Zawsze ściągaj zegarek przez nakręcaniem. Nie rób tego, gdy nosisz go na nadgarstku, bo możesz uszkodzić koronkę.

Przechowuj w suchym miejscu.

Woda jest jednym z naturalnych wrogów zegarka mechanicznego. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której zegarek przez długi czas trzymany jest np. w wilgotnym miejscu. Dotyczy to wszystkich zegarków, również tych z podwyższoną klasą wodoszczelności (10 atm i więcej). W takich warunkach niektóre elementy zegarka, nawet te wykonane ze stali szlachetnej mogą zacząć korodować.

Nie umieszczaj zegarka w pobliżu elektroniki lub silnego magnesu.

Pole magnetyczne emitowane przez urządzenia elektroniczne i silne magnesy może również negatywnie odbić się na działaniu zegarka. W końcu mechanizm skonstruowany jest w większości z metalowych części! Namagnesowane elementy zaburzają funkcjonowanie mechanizmu i precyzję chodu. Z tego powodu należy zminimalizować ryzyko kontaktu zegarka z urządzeniami emitującymi pole magnetyczne. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w większości otoczeni jesteśmy elektroniką (smartfony, iPady) i ryzyko namagnesowania zegarka jest duże. Na szczęście coraz więcej modeli mechanicznych produkowanych zgodnie z normą ISO 764 wykazuje się dużą odpornością na działanie pola magnetycznego.

Jeżeli nie nosisz zegarka przechowuj go w pudełku.

Gdy nie nosisz, trzymaj w pudełku.

Na stan zegarka duży wpływ ma sposób i warunki jego przechowywania. Najlepiej, trzymać zegarek w suchym miejscu, z dala od urządzeń emitujących fale magnetyczne i nie narażać go na uszkodzenia mechaniczne. Z tego też względu nie jest dobrym pomysłem wrzucanie zegarka do szuflady razem z kluczami, długopisami i innymi elementami z ostrymi krawędziami. Łatwo wtedy o zarysowania powierzchni, a nawet pęknięcie szkiełka. Najlepiej trzymać zegarki w specjalnych pudełkach z przegródkami. Dobrym i ekonomicznym patentem jest wykorzystanie oryginalnego opakowania. W sytuacji, gdy nie nosimy go przez kilka dni lub tygodni, powinniśmy odłożyć zegarek do pudełka, by chronić przed kurzem i innymi uszkodzeniami.

Nie pozostawiaj zegarka w bezruchu.

To problem, który głównie dotyka właścicieli dużej kolekcji zegarków, szczególnie tych z automatycznym naciągiem.

Jeżeli posiadasz 2-3 egzemplarze zegarków, zawsze możesz nimi rotować i nosić regularnie. Kłopot pojawia się, gdy zegarków jest więcej. Część z nich leży bezczynnie, co nie wpływa korzystnie na mechanizmu. W niedziałających zegarkach wysychają smary i oleje. W ten sposób zmniejsza się ich dokładność i wzrasta ryzyko poważnego uszkodzenia. Staraj się regularnie nakręcać zegarki. Jeżeli nie masz czasu lub okazji, aby je ubrać na nadgarstek, korzystaj z rotomatów. To specjalne urządzenia służące do przechowywania i nakręcania zegarków automatycznych.

Szkło szafirowe jest niezwykle trudne do zarysowania, jednak szkło mineralne i hesalitowe wymaga Twojej uwagi.

Dbaj o szkiełko.

Szkiełko w zegarku jest jednym z tych elementów, które potencjalnie najczęściej ulega uszkodzeniu — zarysowaniu czy rozbiciu. Na zarysowania szczególnie podatne są m.in. zegarki ze szkłem mineralnym i hesalitowym. Aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych, odkładaj zegarek zawsze szkiełkiem do góry.

Unikaj ekstremalnych zmian temperatury.

Zegarki mechaniczne źle znoszą gwałtowne zmiany temperatur. Dotyczy to elementów metalowych i uszczelek. Narażanie zegarka na różnice termiczne (np. z sauny wchodzisz do zimnego basenu) może negatywnie wpłynąć zarówno na jego dokładność, jak i szczelność.

Trzymaj zegarek z dala od silnych wstrząsów.

Uderzenia i drgania mają destrukcyjny wpływ na stan i działanie zegarka. Każdy upadek czy wstrząs może skończyć się uszkodzeniem jednego z wielu delikatnych elementów mechanizmu. Przed intensywną aktywnością fizyczną, zdejmij zegarek z nadgarstka. Wyjątek stanowią zegarki z technologią antywstrząsową, chociaż i w tym przypadku lepiej dmuchać na zimne.

Kontroluj wodoszczelność.

Wodoszczelność nie jest trwała i w dużej mierze zależy od warunków użytkowania zegarka. Z tego powodu właściciele zegarków o podwyższonej klasie wodoszczelności (powyżej 10 atmosfer) muszą regularnie sprawdzać ich szczelność. Taka kontrola powinna być dokonywana co najmniej raz w roku. Na ten temat przeczytasz więcej w artykule: Czy wodoszczelność w zegarku jest trwała i jak ją sprawdzić?

Utrzymuj w czystości.

Wilgoć i pot z naszej skóry, a także kurz i pył mogą dostać się do szczelin, wnętrza zegarka i doprowadzić do mikrouszkodzeń. Z tego powodu tak ważna jest codzienna pielęgnacja zegarka. Na szczęście nie zajmuje ona wiele czasu. Do wyczyszczenia zegarków ze stali nierdzewnej wystarczy kawałek miękkiej chusteczki np. z mikrofibry. Po zdjęciu zegarka z nadgarstka należy zetrzeć kurz, brud i pot. Jeśli zabrudzenie jest poważniejsze, można wykorzystać wodę z odrobiną mydła.

Opłucz zegarek wodą również po kąpieli w morzu lub basenie. W ten sposób usuniesz chlor i/lub sól z zegarka, zanim wyschną i spowodują poważniejsze uszkodzenia.

Metoda czyszczenia pozostałych części zegarka, czyli paska i bransolety różni się w zależności od materiału, z jakich są wykonane. Bransoletę ze stali szlachetnej najlepiej czyści się starą szczoteczkę do zębów i wodą. W przypadku innych rodzajów pasków (skórzany, materiałowy, gumowy) wystarczy wilgotna chusteczka lub szmatka. Paski skórzane dodatkowo wymagają konserwacji środkami do pielęgnacji skóry.

Serwisuj zegarek regularnie w autoryzowanych serwisach, lub polecanych zakładach zegarmistrzowskich.

Serwisuj regularnie.

Aby twój zegarek na długo utrzymał precyzję chodu i wszystkie elementy działały bez zarzutu, musisz go regularnie serwisować. Zgodnie z wytycznymi producentów przegląd zegarka mechanicznego powinien być wykonywany nie rzadziej niż co 5 lat. Niektórzy producenci rekomendują serwis nawet co 2-3 lata. W czasie przeglądu zegarmistrz dokonuje gruntownej inspekcji zegarka. Rozbiera go na części i sprawdza stan techniczny poszczególnych elementów. W razie potrzeby naprawia je lub wymienia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak często powinno się wykonywać przegląd zegarka?

Jeżeli nasz tekst okazał się pomocny, podziel się nim na swoich social mediach. Dołożysz tym samym cegiełkę do rozwoju wyszukiwarki GDZIEZEGARMISTRZ.PL, a co za tym idzie branży zegarmistrzowskiej.

Tekst się spodobał?
Podziel się z innymi