Jak często powinno się wykonywać przegląd zegarka?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potrzeby dokonywania przeglądu zegarka. O serwisie zaczynamy myśleć dopiero wówczas gdy zegarek zostaje uszkodzony lub przestanie prawidłowo odmierzać czas. Tymczasem dzięki regularnemu serwisowaniu przedłużamy “żywotność” zegarka i zmniejszamy ryzyko jego naprawy, która może być kosztowna.

Czy serwisować zegarek automatyczny/mechaniczny?

Tak, koniecznie serwisować! Masz samochód? Tankujesz i jeździsz z nim na myjnię? Oddajesz na przegląd techniczny, wymieniasz olej i filtry powietrza? Tak samo jest z zegarkiem. Oczywiście w mniejszej skali. Aby działał bez zarzutu, z odpowiednią dokładnością, bez awarii i utraty wskazanej przez producenta rezerwy chodu musisz co pewien czas kontrolować jego stan. Zegarek, jest precyzyjnym, mechanicznym i złożonym urządzeniem, dlatego wymaga regularnych przeglądów, w tym czyszczenia i zabiegów konserwacyjnych.

Ile trwa przegląd zegarka?

Czas przeglądu zegarka różni się w zależności od marki, modelu, wieku, miejsca serwisowania i zakresu prac. Zasadniczo przegląd zegarków posiadających więcej komplikacji trwa stosunkowo dużej niż klasycznych zegarków z trzema wskazówkami.

Minimalny czas na przeprowadzenie gruntownego serwisu zegarka to około 5-7 dni roboczych, średni – od 2 do 4 tygodni. Okres serwisowania zegarka może zostać wydłużony w zależności od obłożenia pracą zegarmistrza i poziomu skomplikowania mechanizmu. Jeżeli zdecydujemy się na wysłanie zegarka do autoryzowanego punktu serwisowego, możemy poczekać jeszcze dłużej.

MarkiCzas trwania serwisów
Audemars Piguet5 tygodni. Zegarki objęte gwarancja mają pierwszeństwo – 3 tygodnie.
Breitlingok. 6 tygodni
Omegaok. 3 tygodnie
Patek Philippe6-12 tygodni
Rolex4-6 tygodni
TAG Heuer5-6 tygodni
Czas serwisowania zegarków wg informacji podanych przez oficjalne serwisy.

Dlaczego to tyle trwa? Aby zrobić szczegółowy przegląd, należy zdemontować wszystkie elementy zegarka i jego mechanizmu (średnio jest to 200 części(!) w zegarku mechanicznym, ale zdarzają się też modele o wiele bardziej złożone), które po czynnościach diagnostycznych i konserwacji muszą zostać ponownie zmontowane. Nie da się tego po prostu zrobić szybko.

Co robi się podczas serwisu zegarka?

U dobrego zegarmistrza usługa kompleksowego (gruntownego) przeglądu zawiera demontaż, czyszczenie, oliwienie i polerowanie zegarka. Podczas tych “zabiegów” zazwyczaj wszystkie uszkodzone i zużyte elementy zostaną naprawione lub wymienione na nowe. Po złożeniu zegarek jest regulowany i sprawdzany pod kątem precyzji chodu i działania. Czynności dokonywane w trakcie przeglądu zegarka:

 • Wstępna diagnostyka. Sprawdzany jest wygląd zewnętrzny zegarka: koperty, koronek, przycisków, szkiełka. Dokonywana jest weryfikacja parametrów chodu: działanie przycisków, funkcji/komplikacji, rezerwa chodu układu mechanicznego
 • Demontaż zegarka i mechanizmu i szczegółowa kontrola.
 • Czyszczenie poszczególnych elementów zegarka (koperta, bransoleta) i mechanizmu.
 • Wymiana (za dodatkową opłatą) lub naprawa zużytych, lub uszkodzonych elementów mechanizmu przy użyciu oryginalnych komponentów.
 • Złożenie mechanizmu wg wytycznych technicznych producenta.
 • Oliwienie miejsc ściernych smarami o zmiennej gęstości.
 • Kalibracja i regulacja mechanizmu wg norm producenta.
 • Polerowanie i wykańczanie koperty i bransolety.
 • Rygorystyczna kontrola jakości i testowanie przez 48-72 godziny. W tym pomiar precyzji chodu, test szczelności zgodnie ze specyfikacjami fabrycznymi i kontrola wizualna.

Niektóre serwisy po przeglądzie dają własną gwarancję, zazwyczaj na okres 1 roku.

Co ile serwisować zegarek?

Kiedy należy oddać zegarek do serwisu ? Co ile dokonywać przeglądu zegarka? Odpowiedź na te pytania zależy od wielu czynników. Należą do nich:

 • Wiek zegarka. Zegarki starsze, vintage (“w spadku po dziadku”) należy serwisować częściej.
 • Czas ostatniego serwisowania. Jeżeli od ostatniego przeglądu minęło więcej niż 5 lat, należy w podskokach zanieść go do zegarmistrza.
 • Warunki użytkowania przez właściciela. Zegarek użytkowany w trudnych warunkach atmosferycznych, podatny np. na wibracje czy wstrząsy, powinien być częściej kontrolowany.
 • Liczba komplikacji w zegarku. W modelu o złożonej konstrukcji potencjalnie więcej elementów może się zużyć/zepsuć.
 • Typ, model, marka. Marki zegarków rekomendują przegląd swoich produktów co pewien czas (patrz niżej).

W pierwszej kolejności należy sugerować się zaleceniami podawanymi przez producentów, które są… różne. Oto kilka przykładów.

 • Seiko na ogół zaleca serwisowanie zegarka co 3 lata w Autoryzowanym Centrum Serwisowym Seiko.
 • Longines poleca, aby serwisować co 4-5 lat, w zależności od warunków, w jakich jest noszony. Raz w roku sprawdzać zegarek Longines pod kątem wodoszczelności.
 • Breitling z kolei rekomenduje przegląd zegarków co 2 lata, podczas którego sprawdzane są funkcje zegarka i wymieniane uszczelki, a co 4-6 lat serwis kompleksowy.
 • IWC zaleca rutynową konserwację zegarka co 3 – 5 lat.
 • OMEGA rekomenduje, aby co 5 – 8 lat przeprowadzać kompletny serwis zegarka i radzi, aby wodoszczelność była sprawdzana przynajmniej raz w roku.

Przyjmuje się w branży, że gruntowny serwis zegarka powinien być wykonywany co 3-5 lat. Po upływie tego czasu zużyte elementy mechanizmu zegarka mogą uszkodzić inne elementy, a smary mogą wyschnąć, powodując dalsze uszkodzenia wewnątrz zegarka. Zegarek, który nie będzie serwisowany, straci precyzję chodu, a jego późniejsza naprawa będzie znacznie droższa.

Kiedy trzeba oddać zegarek do serwisu szybciej?

Zegarek nie powinien być serwisowany rzadziej niż co 5 lat. W niektórych przypadkach możemy jednak przyspieszyć przegląd, jeżeli zauważymy, że z zegarkiem dzieje się coś niepokojącego. Serwis zegarka należy wykonać wówczas gdy:

 • zegarek się spóźnia — odchyłka dobowa przekracza +/-30 sekund;
 • szkiełko zegarka zaczęło parować — może to być sygnał, że konieczna jest wymiana uszczelek;
 • zegarek nie trzyma zalecanej rezerwy chodu;
 • funkcja w zegarku (np. datownik, fazy księżyca) nie działa prawidłowo;
 • zauważysz inne sygnały związane niewłaściwym funkcjonowanie zegarka.

Wykonywanie regularnego serwisu jest niezbędną “profilaktyką”, która pozwoli zachować nasz zegarek w dobrej kondycji przez lata. Jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie mogą sprawić, że nasz zegarek ulegnie poważnej awarii, a wtedy koszty jego naprawy mogą poważnie uderzyć Cię po kieszeni.

Tekst się spodobał?
Podziel się z innymi